theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

JAVA – Fotokopi Merkezi Fiyat Hesaplama

Kopya Sayısı (Her)Fiyat (TL)
10.05
120.50
251.00

Bu kod, bir kopya merkezi için fiyat hesaplaması yapmak üzere tasarlanmıştır. Kullanıcı tarafından girilen kopya sayısına bağlı olarak, 25’lik kopyalar, 12’lik kopyalar ve tek kopyalar için fiyat hesaplanacaktır.

İlk olarak Scanner sınıfı kullanılarak kullanıcı tarafından kopya sayısı girilir. Bu sayı, copyNumber adlı bir değişkende saklanır.

Daha sonra, CopyCenter sınıfı oluşturulur ve calculatePrice adlı bir metot çağrılır. Bu metot, kopya sayısı copyNumber parametresi olarak alınarak fiyat hesaplaması yapar.

calculatePrice metodu, önce 25’lik kopyaların sayısını hesaplar. n % 25 sıfırdan farklı olduğu sürece (yani kalan 25’ten büyük olduğu sürece), her bir 25 kopya için bir twentyFiveCopy sayacı arttırılır ve kalan kopya sayısı n 25 azaltılır.

Daha sonra, 12’lik kopyaların sayısını hesaplamak için bir while döngüsü kullanılır. n % 12 sıfırdan farklı olduğu sürece (yani kalan 12’den büyük olduğu sürece), her bir 12 kopya için bir twelveCopy sayacı arttırılır ve kalan kopya sayısı n 12 azaltılır.

Son olarak, tek kopyaların sayısını hesaplamak için bir while döngüsü kullanılır. Kopya sayısı 12’den küçük ve sıfırdan büyük olduğu sürece, her bir tek kopya için bir oneCopy sayacı arttırılır ve kopya sayısı n bir azaltılır.

Son olarak, System.out.println yöntemi kullanılarak fiyat hesaplaması yapılarak sonuç yazdırılır. twentyFiveCopy sayısı, twelveCopy sayısının yarısı ve oneCopy sayısının beş yüzde biri toplanarak, toplam fiyat tl cinsinden yazdırılır.

package alttab_Sprint_1;

import java.util.Random;
import java.util.Arrays;
public class RandomAverages {

	public static void main(String[] args) {
		Random random = new Random();
		int[] numbers = new int[100];
		double sum=0;
		for (int i = 0; i < 100; i++) {
			int number = random.nextInt(100);
			numbers[i] = number;
			
		}
		for (int j = 0; j < 100; j++) {
			sum = sum + numbers[j];
		}
		System.out.println("Elements = " + Arrays.toString(numbers));
		System.out.println(sum/100);

	}

}

OUTPUT:

enter the number of copies : 
77
3.1 tl
Paylaş:
Kategori:Java
Etiket:
Önceki Yazı
JAVA – Rastgele Tek ve Çift Sayıları Ayırma ve Dizilere Depolama
Sonraki Yazı
JAVA – İkinci Dereceden Denklemim Kökleri

0 Yorum

LEAVE A REPLY

15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 http://serkanturgay.com 300